Przechowywanie opon we właściwych warunkach znacznie wydłuża ich żywotność. To sposób, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, a także spore oszczędności – dobrze zabezpieczone ogumienie nie zbiera brudu i nie jest narażone na niepotrzebne uszkodzenia. Jak przechowywać opony motocyklowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jakie miejsce mamy do dyspozycji, a także od stanu ogumienia. Ponadto inaczej przechowuje się opony z felgami, a inaczej bez felg. Różnice wynikają także z miejsca, w którym chcemy umieścić ogumienie – może to być garaż, piwnica lub inne pomieszczenie gospodarcze. Należy zwrócić uwagę na szereg czynników, między innymi wilgotność powietrza czy kontakt opon z niebezpiecznymi substancjami.

Jak przechowywać opony z felgami?

Warto wspomnieć, że felgi same w sobie zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przechowywanym oponom. Dzięki nim ogumienie jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na powstawanie odkształceń, które przyczyniają się do niszczenia gumy, nierównomiernego zużywania i pęcznienia – wszystko to przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo w trakcie podróży.

Co istotne, opony z felgami nie mogą stać na bieżnikach. Jeśli zostaną tak postawione, felga będzie naciskać na gumę, powodując uszkodzenia i zniekształcenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie powieszenie ich na hakach. Dzięki temu nie zajmą zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, a ponadto nie będą dotykać podłogi, dzięki czemu będą mniej narażone na kontakt z innymi obiektami czy substancjami. Opony z felgami można również bez problemu położyć jedna na drugiej. Warto jednak wcześniej zmniejszyć ciśnienie do poziomu, w którym ciężar kół będzie spoczywać przede wszystkim na krawędziach felg. W ten sposób opony będą w mniejszym stopniu naciskać na siebie, co ograniczy ryzyko pojawienia się uszkodzeń.

Przy przechowywaniu opon ważne są także czynniki zewnętrzne. Warto zwrócić uwagę na to, aby opony nie były narażone na temperatury niższe niż –5 stopni Celsjusza ani wyższe niż 20 stopni. Należy sprawdzić również wilgotność w pomieszczeniu – ta nie powinna przekraczać 70%. Co więcej, opony nie mogą być narażone na kontakt z substancjami chemicznymi ani na bliskość ostrych obiektów, które mogłyby spowodować uszkodzenia w ogumieniu.

Jak przechowywać opony bez felg?

W przypadku przechowywania opon motocyklowych bez felg należy zachować jeszcze większą ostrożność. W stosunku do składowania razem z felgami ryzyko wystąpienia odkształceń jest zauważalnie większe. Mimo że guma powlekająca oponę jest bardzo elastyczna, a w środku konstrukcji przeważnie znajdują się druty, dzięki którym całość zachowuje odpowiedni kształt, ogumienie może w takich warunkach z łatwością zostać zdeformowane. Wpływa to również na istotną różnicę w porównaniu z przechowywania z felgami – opon bez felg nie należy wieszać. Ciężar samej gumy „ciągnie” całość w dół, co przekłada się na znacznie wyższe ryzyko pojawienia się nieodwracalnych odkształceń. W efekcie opona będzie podskakiwać podczas jazdy, nierównomiernie się zużywać i pęcznieć, a nawet po jednym sezonie może już stać się niezdatna do użytku. Z podobnych powodów należy unikać układania opon motocyklowych bez felg na sobie – każda z nich będzie się odkształcać pod wpływem wagi i wzajemnego nacisku.

Pojawia się zatem pytanie – jak przechowywać opony bez felg, by uniknąć tego typu problemów? Na szczęście odpowiedź jest bardzo prosta: wystarczy postawić je obok siebie, na bieżniku. Konieczne będzie jednak odwracanie opon co jakiś czas, na przykład co miesiąc. Dzięki temu nie narażamy konkretnej strony bieżnika na znoszenie wagi całej opony, a ciężar będzie rozkładany w miarę równomiernie. To pozwala zminimalizować ryzyko odkształceń i uszkodzeń.

Najlepszą opcją do przechowywania ogumienia motocyklowego bez felg będą stojaki na opony. Tego typu produkty można zakupić w różnych rozmiarach i formach, dzięki czemu dostosowanie ich do konkretnego pomieszczenia nie będzie stanowić żadnego problemu. Dobry stojak zapewni utrzymanie właściwego stanu opon przez wiele sezonów.

Jak przechowywać opony w garażu?

Warto mieć na uwadze, że temperatura w garażu często jest zmienna w zależności od pory roku. Z tego względu nie będą to zazwyczaj odpowiednie pomieszczenia do przechowywania opon – wahania temperatur mają dość duży wpływ na gumę. Jeśli jednak mamy do dyspozycji tylko taką przestrzeń, warto zadbać o odpowiednie ogrzewanie, by utrzymać stabilny poziom ciepła, a także ochronę ogumienia przed działaniem czynników zewnętrznych.

Również w tym przypadku doskonale sprawdzi się stojak na opony. Nie może on jednak stać obok bezpośredniego źródła ciepła – na przykład grzejnika – ani przy miejscach, w których może mieć kontakt z zimną temperaturą czy wiatrem, czyli przy wejściu, drzwiach czy oknach. Opony nie mogą być narażone także na zwiększenie wilgotności. W przeciwnym wypadku krople wilgoci będą osadzać się na różnych częściach ogumienia, co w długoterminowej perspektywie doprowadzi do powstawania uszkodzeń. Opony w garażu warto zatem zabezpieczyć specjalnymi pokrowcami bądź workami – można kupić rozwiązania przeznaczone do przechowywania jednego egzemplarza lub kompletu. Pokrowce i worki chronią ponadto przed substancjami chemicznymi, takimi jak smary, płyny czy oleje.

Jak przechowywać opony w piwnicy?

Piwnica może być bardzo dobrym wyborem w roli pomieszczenia do przechowywania opon, szczególnie gdy nie ma w niej dostępu do różnych źródeł ciepła, na przykład gorących rur, grzejników czy kaloryferów. Dodatkowo ogumienie w tym pomieszczeniu nie będzie narażone na warunki pogodowe i zmiany temperatur. Stabilny poziom temperatury i wilgotności znacząco sprzyja oponom i ich żywotności. Wystarczy ustawić je w bezpiecznym, stabilnym miejscu, tak aby mogły „oddychać” i nie stykały się z innymi obiektami.

W piwnicy można przechowywać opony z felgami i bez nich. Stojaki na opony będą dobrym wyborem, podobnie jak wieszaki, dzięki którym zamieścimy ogumienie na ścianach. Opony można również postawić na bieżnikach bądź na sobie, jeśli w piwnicy znajduje się do tego wolne, odpowiednio przygotowane miejsce. Należy jednak pamiętać o zasadach dotyczących przechowywania ogumienia z felgami lub bez.

Podczas składowania opon w piwnicy kluczowy jest brak kontaktu z innymi obiektami. W przeciwnym wypadku ogumienie będzie narażone na uszkodzenia i odkształcenia. Należy również uważać na wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, które często znajdują się właśnie w piwnicy. Opony nie mogą mieć styczności ze smarami, olejami czy płynami różnego typu – tego typu produkty mogą wpłynąć na ich strukturę i przez kilka miesięcy przechowywania stale się w nią zagłębiać. Pozbycie się ich w późniejszym czasie będzie niezwykle trudne. Odpowiednio przechowywane opony w piwnicy mogą jednak przetrwać bez problemu kilka sezonów, podczas których będą stale zapewniać kierowcy bezpieczną i komfortową jazdę.